Rokietnica, Francuska 4/1 +48790575515 adam@bryzen.pl

Nasz Blog

  • Home
  • Domena internetowa – co to jest? jaką nazwę domeny wybrać?
wordpress blog bryzen hosting
Adam 21 marca, 2019 0 komentarzy

Często pytamy klientów czy posiadają już swoją domenę internetową i równie często spotykamy się z tym że nie wszyscy wiedzą co to jest domena albo mylą ją z serwerem i hostingiem. Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę ze stroną internetową te techniczne pojęcia nie muszą być dla ciebie znajome.

W tym artykule w skrócie dowiesz się co to jest domena internetowa i jak wybrać właściwą nazwę domeny dla strony internetowej.

Co to jest domena internetowa?

Domena internetowa to adres twojej strony internetowej, który jest wpisywany w przeglądarce aby do niej trafić.

W prostych słowach, jeśli strona internetowa to dom, domena internetowa to jej adres.

Bardziej szczegółowo:

Internet to gigantyczna globalna sieć połączonych ze sobą komputerów. Każdy z tych komputerów może komunikować się z innymi.

Aby je móc zidentyfikować do każdego komputera, który łączy się z siecią przypisany jest numer IP. Typowy numer IP wygląda tak: 66.335.44.1

Wyobraź sobie jakie byłoby to skomplikowane gdybyś do wszystkich stron internetowych, które odwiedzasz musiał zapamiętać adresy zapisane w ten sposób.

Domena internetowa rozwiązuje ten problem.

Nie musisz wpisywać w przeglądarkę numeru IP strony, wystarczy że wpiszesz łatwiejszą do zapamiętania nazwę domeny, np. bryzen.pl

Jak działa domena internetowa?

Jak działa domena internetowa?

Aby zrozumieć, jak naprawdę działają nazwy domen, przyjrzymy się, co dzieje się po wprowadzeniu ich w przeglądarce.

Po wprowadzeniu nazwy domeny w przeglądarce internetowej najpierw wysyła żądanie do globalnej sieci serwerów, które tworzą system nazw domen (DNS).

Te serwery szukają serwerów nazw powiązanych z domeną i przekazują żądanie do tych serwerów nazw.

Na przykład, jeśli twoja strona jest hostowana w Zenbox, to jej informacje o serwerze nazw będą takie:

ns1.zenbox.pl
ns2.zenbox.pl

Te serwery nazw to komputery zarządzane przez firmę hostingową. Twoja firma hostingowa przekaże Twoje żądanie do komputera, na którym jest przechowywana Twoja strona internetowa.

Ten komputer jest nazywany serwerem WWW. Ma zainstalowane specjalne oprogramowanie (Apache, Nginx to dwa popularne oprogramowanie serwera). Serwer WWW pobiera teraz stronę internetową i powiązane z nią informacje.

Następnie wysyła te dane z powrotem do przeglądarki.

Domena internetowa, hosting i strona www

Strona internetowa składa się z plików, np. stron HTML, oprogramowania do tworzenia stron internetowych, obrazów i innych.

Nazwa domeny jest adresem internetowym Twojej strony internetowej a hosting jest miejscem jej zamieszkania.


To jest rzeczywisty komputer, na którym przechowywane są pliki Twojej witryny. Takie komputery są nazywane serwerami a miejsce na dysku takiego serwera, na którym możesz umieścić wszystkie pliki to usługa którą znajdziesz w firmach hostingowych.


Aby stworzyć swoją stronę, potrzebujesz zarówno nazwy domeny, jak i hostingu, są to dwie różne usługi, które możesz zakupić w dwóch różnych firmach.


Teraz możesz się zastanawiać, jak by to działało, gdybyś kupił je od dwóch oddzielnych firm?

Wystarczy zmodyfikować ustawienia nazwy domeny i wprowadzić informacje o serwerze nazw dostarczone przez firmę hostingową. Informacje o serwerze nazw określają, gdzie wysyłać żądania użytkownika dla nazwy domeny.

Zalecamy jednak zakup domeny i hostingu od tego samego dostawcy, tak jest po prostu wygodniej.

Różne typy domen

Nazwy domen są dostępne w wielu różnych rozszerzeniach. Najpopularniejszym z nich jest .com. Istnieje wiele innych opcji, takich jak .org, .net, .tv, .info, .io i więcej. Zawsze jednak zalecamy używanie rozszerzenia domeny .com lub .pl

Domena najwyższego poziomu – TLD

Domena najwyższego poziomu lub TLD to ogólne rozszerzenia domen, które są wymienione na najwyższym poziomie w systemie nazw domen.

Istnieją setki TLD, ale najbardziej popularne to .com, .org i .net. Inne TLD są mniej znane i nie zalecamy ich używania. Na przykład .biz, .club, .info, .agency i wiele innych.

Domena najwyższego poziomu kodu kraju – ccTLD

Krajowa domena najwyższego poziomu lub ccTLD to specyficzne dla danego kraju nazwy domen, które kończą się rozszerzeniem kodu kraju, takim jak .uk dla Wielkiej Brytanii, .de dla Niemiec, .pl dla Polski

Są one używane przez strony internetowe, które chcą dotrzeć do odbiorców w określonym kraju.

Sponsorowana domena najwyższego poziomu – sTLD

Sponsorowana domena najwyższego poziomu lub sTLD to kategoria TLD, która ma sponsora reprezentującego określoną społeczność obsługiwaną przez rozszerzenie domeny. Na przykład .edu dla organizacji związanych z edukacją, .gov dla polskich organizacji rządowych, .org dla różnych organizacji itd

Kto jest odpowiedzialny za system nazw domen?

Internetowa korporacja Assigned Names and Numbers (ICANN) zarządza systemem nazw domen. Jest to organizacja non-profit, która tworzy i wdraża zasady dotyczące nazw domen. ICANN zezwala firmom o nazwie Domain Name Registrars na sprzedaż nazw domen. Ci rejestratorzy domen mogą dokonywać zmian w rejestrze nazw domen w Twoim imieniu. Rejestratorzy nazw domen mogą sprzedawać nazwy domen, zarządzać ich rekordami, odnawiać i przekazywać dane innym rejestratorom. Jako właściciel nazwy domeny jesteś odpowiedzialny za poinformowanie rejestratora, gdzie wysyłać żądania. Jesteś także odpowiedzialny za odnowienie rejestracji domeny.

NASK pełni rolę krajowego rejestru nazw internetowych w domenie “.pl” oraz “.gov.pl”. Jest aktywnym członkiem organizacji CENTR (Council of European National Top-Level Domain Registries), ściśle współpracuje z organizacją koordynującą funkcjonowanie światowego Internetu ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

Jak wybrać nazwę domeny?

Obecnie zarejestrowanych jest ponad 350 milionów nazw domen, a kolejne tysiące są rejestrowane każdego dnia. Oznacza to, że wszystkie dobre są już zarejestrowane lub zostaną wkrótce zarejestrowane. Stwarza to dużą presję na nowych użytkowników, aby wymyślili domenę na ich stronę internetową.

Oto kilka krótkich wskazówek, które pomogą Ci wybrać nazwę domeny dla następnej witryny.

  • Trzymaj się nazwy domeny .pl i .com, ponieważ są najpopularniejsze, łatwe do zapamiętania i łatwe do promowania.
  • Upewnij się, że jest krótszy i łatwy do zapamiętania
  • Ułatw to wymówienie i przeliterowanie
  • Nie używaj liczb ani myślników
  • Użyj generatorów nazw domen, aby stworzyć sprytne pomysły dotyczące nazw domen np. www.namemesh.com

Jak kupić domenę internetową?

Jeżeli zamówiłeś u nas stworzenie strony internetowej wszystko załatwimy za Ciebie, zarejestrujemy Twoją domenę i zamówimy szybki serwer na twoją stronę.

Pierwsza rejetracja domeny (.pl lub .com) kosztuje około 20 zł, po roku za przedłużenie na kolejny okres czasu zapłącisz około 70 zł.

Jeśli samodzielnie chcesz zarejestrować swoją domenę i wykupić serwer polecamy np. LH.pl, jeśli podasz podczas zakupu kod rabatowy LH-20-54007 otrzymasz dodatkowo 20% zniżki.

Zostaw komentarz