Rokietnica, Francuska 4/1 +48790575515 adam@bryzen.pl

Nasz Blog

  • Home
  • Jak zainstalować wtyczkę w WordPress?
Jak zainstalować wtyczkę w Wordpress
Adam 9 kwietnia, 2019 Komentarze 1

Wtyczki rozszerzają możliwości strony internetowej o nowe funkcje.

Za pomocą samego systemu WordPress możesz stworzyć prostą stronę internetową. Wiele funkcji jest już wbudowane w WordPress, i od razu możesz zacząć z nich korzystać. Często jednak zdarza się że potrzebujesz dodatkowych funkcjonalności na stronie internetowej. Właśnie do tego służą wtyczki, za ich pomocą możesz zwiększyć możliwości strony internetowej i wzbogacić ją o dodatkowe funkcje.

Oficjalne repozytorium WordPress to kopalnia darmowych wtyczek, znajduje się ich tam około 50 tys. Praktycznie znajdziesz wtyczkę do każdej funkcjonalności, którą sobie wymyślisz. Jeśli instalujesz darmową wtyczkę, zrób to pobierając ją z oficjalnego repozytorium WordPress. Każda przesłana wtyczka przechodzi proces sprawdzenia czy jest bezpieczna dla użytkowników. Co prawda nigdy nie będziesz mieć 100% pewności, ale korzystając z oficjalnego repozytorium ograniczysz ryzyko do minimum.

Zanim zainstalujesz wtyczkę musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach

Czy jesteś pewny że potrzebujesz tej wtyczki?

Dodawaj tylko wtyczki, która faktycznie będzie podnosić wartość strony. Nie instaluj kilku wtyczek o podobnym lub takim samym działaniu.

Oceny i recenzje

Przeczytaj recencję wtyczki. To pomoże ci podjąć decyzję czy ją zainstalować czy też poszukać innej wtyczki. Opinie użytkowników to wartościowe źródło informacji. Jeśli wtyczka nie ma wystarczającej liczby recenzji znajdź podobną wtyczkę, bardziej popularną i ocenioną przez innych. To nie będzie trudne, praktycznie do każdej wtyczki znajdziesz inne alternatywne wtyczki, o podobnym działaniu. Sprawdź również czy wtyczka jest wystarczająco często aktualizowana i czy jest kompatybilna z najnowszą wersją WordPress. W przeciwnym razie bezpieczeństwo Twojej strony może być zagrożone. To jedna z wad darmowych wtyczek, które w odróżnieniu od wersji premium nie muszą być aktualizowane na bieżąco. 

Darmowa czy Premium

Zazwyczaj każda z płatnych wtyczek posiada swój darmowy odpowiednik, o ograniczonych możliwościach. Zanim podejmiesz decyzję czy zakupić płatną wersję wtyczki możesz sprawdzić jak działa korzystając z wersji darmowej. Jeśli wtyczka spełnia twoje oczekiwania warto pomyśleć o zakupie wersji premium. Oprócz dodatkowych możliwości zyskasz pewność że będzie ona zawsze aktualizowana i w razie problemów możesz uzyskać pomoc od jej autorów.Pamiętaj też aby wtyczka pochodziła z wiarygodnego źródła np. Codecanyon, WPMUDEX, WP-desk itp. Ważne jest aby wtyczka była napisana zgodnie z dobrymi praktykami kodowania, wtyczki pobierane z wiarygodnych źródeł są sprawdzana i można mieć do nich większą pewność.

Jak zainstalować wtyczkę WordPress?

Istnieją trzy metody zainstalowania wybranej wtyczki

  • Instalacja wtyczki z repozytorium WordPress
  • Przesłanie wtyczki spakowanej ZIP.
  • Ręczna instalacja poprzez przegranie wtyczki na FTP

Poniżej opiszemy krok po kroku każdą metodę

Instalacja wtyczki z repozytorium WordPress

To najłatwiejszy sposób instalacji wtyczki. Nie musisz nawet opuszczać okna przeglądarki. Możesz zainstalować wtyczkę z repozytorium WordPress poprzez pulpit administracyjny. W ten sposób możesz zainstalować tylko darmowe wtyczki z WordPress.org.

Wystarczy że w pulpicie wybierzesz zakładkę wtyczki natępnie wciśniesz “Wybierz Nową“. Wyświetli się repozytorium WordPress. Katalog wtyczek umożliwia filtr: Wyróżnione, Popularne, Polecane i Ulubione.
Wtyczkę w łatwy sposób wyszukasz za pomocą tagu, autora lub słowa kluczowego. Wybierz jedną z możlwości w rozwijanym menu a obok wpisz poszukiwaną frazę. 

Panel administracyjny WordPress > Wtyczki

Każda z wtyczek które widzisz posiada swoją ikonę, nazwę, krótki opis, ilość instalacji i ocenę w gwiazdkach (obok w nawiasie jest ilość oceniających osób). Możesz dowiedzieć się też kiedy wtyczka była ostatnio uaktualniona i czy jest kompatybilna z twoją wersją WordPress.

Wtyczki – galerie zdjęć

W prawym górnym rogu znajduje się przycisk Zainstaluj oraz opcja poniżej umożliwia przejście do strony wtyczki na której znajduje się więcej informacji na jej temat.Po wybraniu opcji zainstaluj przycisk w prawym górnym rogu zmieni się na Aktywuj. Po jego wciśnięciu wybrana wtyczka stanie się aktywna i możesz zacząć z niej korzystać.

Przesłanie wtyczki spakowanej ZIP.

Inna metoda niż wybór wtyczki z repozytorium to przesłanie jej na serwer spakowanej w archiwum ZIP poprzez panel administracyjny WordPress.  Jeśli na przykład zakupiłeś płatną wersję premium wtyczki otrzymasz ją właśnie w takim archiwum, które instalujesz poprzez panel WordPress.

Aby zainstalować wtyczkę przy użyciu tej metody, najpierw musisz pobrać plik zip wtyczki na dysk komputera ze strony internetowej, na której ją zakupiłeś. Następnie od strony administracyjnej witryny WordPress i przejdź do Wtyczki > Dodaj nowy.

Na stronie Dodaj wtyczki kliknij przycisk Wyślij wtyczkę.

Po tym jak wtyczka zostanie przesłana na serwer musisz ją jeszcze aktywować klikając opcję “Aktywuj wtyczkę”.

Teraz możesz przejść do konfiguracji wtyczki, i dopasowaniu jej działania do Twoich oczekiwań oraz parametrów strony internetowej. 

Ręczna instalacja wtyczki poprzez FTP

Czasami zdarza się że nie możesz zainstalować wtyczki poprzez panel administracyjny WordPress. W tym przypadku musisz posiadać dostęp do FTP.
Wtyczkę rozpakowujesz i przesyłasz ją na serwer do katalogu w którym znajdują się wtyczki: /wp-conent/plugins/

Po prawidłowym przesłaniu wtyczki będzie ona widoczna na liście zainstalowanych wtyczek.

Tak jak w poprzednich wypadkach musisz ją aktywować w panelu administracyjnym strony i następnie ją skonfigurować 

To proste

Instalacja wtyczek w WordPress jest bardzo prosta i intuicyjna. Jeśli używasz WordPress, jest bardzo prawdopodobne, że będziesz kiedyś musiał zainstalować wtyczkę dlatego warto jest wiedzieć jak to zrobić. To wiedza podstawowa, którą powinien posiadać każdy nawet początkujący użytkownik WordPress. Mam nadzieję że poprzez ten wpis instalacja wtyczki nie będzie stanowić dla Ciebie problemu. Jeśli jeszcze nie posiadasz strony w WordPress zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

komentarz

    31 marca, 2020 Odpowiadać

    […] może być osadzony w motywie ale może być również użyty jako sama wtyczka. Znajduje się w repozytorium wtyczek WordPress, co oznacza, że zespół WordPress udzielił mu błogosławieństwa. Oznacza to również, że […]

Zostaw komentarz